Leadok a kilókból

Az újabb téli Dunai fürdésekig még várni kell, így most új kihívást találtam. Gondoltam: amíg a vízhőfok emelkedik, a testsúlyom közben csökkenhetne!
Mivel sikerült az elmúlt 10 évben felszednem 8 kilót, múlt hónapban úgy döntöttem, ebből 7-et leadok július végéig, 86-ról indulva a 79 kg célig.
Csodapirulákban nem hiszek, futni meg nem szeretek, így a többet ésszel mint erővel módszert választottam. Nem újdonság, hogy a testsúly ugyebár akkor nő, ha több kalóriát viszünk be, mint amennyit a szervezetünk eléget. Elég kevesebbet enni, máris fogyunk.

Zabamérés

Könnyű azt mondani! Ha nincs testreszabott zabamérő eszközünk amivel mérhetnénk a bevitt kalóriákat, már el is vesztünk, mert az ember nem tudatosítja, hogy mennyi felesleges táplálékot elfogyaszt.
Ezért próbáltam ki a kaloriabazis.hu weboldalon található ingyenes alkalmazást, ami máris a kedvencem lett. Beállítható hogy hány éves, hány kilós az ember, és hogy milyen határidőre mennyit szeretne lefogyni. Én nem vagyok a kapkodás híve, így április közepétől július végéig adtam magamnak időt a 7 kilós fogyásra.
Az alkalmazás kiszámolta hogy ülő foglalkozásúként kb. 2100 kalóriát égetek naponta, a kívánt fogyáshoz kell 500 kalória mínusz, tehát amit megehetek, az 1600 kalória naponta. Nem kell mást tennem, mint beírni mindent amit megeszek, és nem enni többet. Ennél a felállásnál éheznem nem kell, de süteményezés nem nagyon fér bele. Ha viszont rászánom magamat és elmegyek konditerembe, 45 perc torna után máris 400 kalóriával többet ehetek aznap. Ebből az irányból megközelítve, ha szeretnék egy sütit enni, ez motiválhat arra, hogy elmenjek tornázni egyet.
Persze nem a testmozgástól fogy le az ember, hanem attól hogy nem eszik sokat. A testmozgás csak segíthet, és lehetővé teheti hogy picit többet is együnk, megőrizve a napi kalóriadeficitet. Még ha mindennap konditerembe is járna valaki, de ugyanakkor kétszer annyit zabálna, mint amennyit lemozog, akkor nála is folytatódna a hízás.

Kalóriabázis

Az kalóriabázis alkalmazásban a kész ételek név szerint megtalálhatók, némely még vonalkód alapján is. Így elég kiválasztani a listából és beírni, hány dekát vagy grammot fogyasztottunk. Elején még a család röhögött rajtam, amint a rántott hússzeletet meg a rizskupacokat méregettem az étkezőasztalnál, de pár hét alatt az ember megszokja – a kiröhögést is, de főleg hogy már ránézésre meg tudja becsülni az étel súlyát, így nem kell mérleg.
Persze ez a módszer csak hozzávetőleges, de mégis célravezető. Mert megtanulható, hogy nem mindegy mivel lakik jól az ember. Vagy eszek egy 12 dekás szelet tortát, ami csaknem 600 kalória, vagy ugyanennyi kalória-keretet kitölthetek 3 dl paradicsomlevessel, 18 deka cigánypecsenyével, főtt krumplival. A fehér kenyérről sem kell lemondanom, de a mennyiségét korlátozom, előnyben részesítve a tojást, húst, sonkát, zöldséget, gyümölcsöt.
Például egy zsemle, 2 főtt tojás és 5 deka sonka egy 400 kalóriás reggeli. Ha ehhez eszek ebédre és vacsorára is 600 + 600 kalóriát, akkor simán belefértem az 1600 kalóriába, éhezés nélkül.

Működik

Az eddig elmúlt másfél hónap tapasztalata alapján tanúsíthatom hogy ez az egyszerű és ingyenes módszer működik. A képen látható a terv és zöld színnel a valóság. Nem kell koplalni sem, maratonokat sem kell lefutni (persze aki szeret futni, áldásom rá), elég használni az eszünket, és egy kis önfegyelmet gyakorolni.
Biztos ami biztos: most hogy nyilvánossá tettem e célkitűzésemet, kénytelen leszek végig is csinálni, hogy ne nézzek ki idiótának.

Szerző:

Gyetven Miklós

Vállalkozóként dolgozom a MUFIS könyvelőiroda tulajdonosaként (elérhetőség: gyetven@mufis.sk). Érdeklődési köreim: hideg vizes fürdés, spanyol nyelvtanulás, vállalkozás - ezekből osztok meg némi információt blogomon.

Szólj hozzá!