gyetven miklos es wim hof

Találkozás a holland Jégemberrel

A legendás holland jégemberrel (Wim Hof) találkozhattunk 2019. február 17-én, vasárnap, a barcelonai W hotelben. Különböző országból több mint száz érdeklődő gyűlt össze a nagyteremben.

Wim Hof

Wim Hof bevezetőjében elmondta hogy egy családi tragédia – a felesége váratlan elvesztése – után talált rá a hideg vízre. Ez segített hogy kilábaljon összezuhant lelkiállapotából. Wim Hof kétségkívül a hidegvizes téma legnagyobb szakértője: több Guinness rekord tulajdonosa, több mint másfél órát töltött nyakig jéggel beborítva, maratont futott a sarkvidéken egy szál rövidnadrágban. Sőt a Kilimandzsárót is rövidnadrágban mászta meg – nem csak egyedül, hanem egy csapat ember kíséretében, akik közt különféle kórokban szenvedők is voltak (mint például Crohn betegség vagy rák). Az orvosok és más szakértők próbálták lebeszélni őket erről az expedícióról, mivel három nap alatt akartak feljutni a Kilimandzsáró csúcsára, ami tapasztalt hegymászókat ruhában is megvisel, mivel ilyen gyorsan a szervezet nem tud alkalmazkodni az oxigénszegény levegőhöz. Wim Hof viszont bízott a hideg hatásában és a több mint 20 tagú csapat nem három, hanem két nap alatt csúcsra jutott, mindegyikük rövidnadrágban.

Ilyen egyszerű lenne az egész? Bárki levetkőzik rövidnadrágra és máris mehet havas hegycsúcsokat meghódítani? Ha Wim Hof és csapata megcsinálta, akkor tényleg nem lehetetlen, esetleg az átlagember számára hihetetlen.

Merjünk kilépni a komfortzónánkból

A civilizált ember kényelmes életet él: bezárja magát a fűtött házba, beöltözik a hideg ellen, takarít, tisztálkodik, fertőtleníti közvetlen környezetét és a szervezete teljesen elszokik a kellemetlen körülményektől és az azokra való helyes reagálástól. Környezetünket kihasználjuk, leigázzuk, szennyezzük, nem próbálunk harmóniában együtt élni a természettel, mint annak egy része.

Wim Hof ehhez a harmóniához próbál visszatérni úgy, hogy a hideget is elfogadja és megszokja a szervezete. Ugyanakkor minden egyes kilépés a komfortzónából nemcsak edzi a testet és lelket, hanem sikerélményt is nyújt. Ez az ember lelkiállapotát megfelelő pozitív szintre emeli. Hiszen a hideg is egy stresszhatás a szervezetnek, amit ha megtanulunk nyugalommal kezelni, ezt a tudást használni tudjuk más egyéb stresszes esetekben is.

Mindemellett a hideg hatására az erek összehúzódnak majd felmelegedés után újra kitágulnak – így edzve a vérkeringést szabályozó apró izmokat. Nagyon sok a keringési zavarral, betegséggel küzdő ember. Wim Hof szerint ez annak köszönhető, hogy az érrendszer izmai nincsenek edzésben, és a vérkeringés szabályozásának összes munkája a szívre marad, ami így túlterhelődik. A hideg víz hatásának kitett szervezet edzettebb lesz, a keringési rendszer edzettsége pedig lehetővé teszi a szívnek hogy alacsonyabb pulzussal működjön.

Wim Hof közelről

Wim Hof szerint el kell gondolkodnunk azon, hogy kilépünk a mókuskerékből, a társadalom birkacsordáiból, és saját magunk legyünk elménk és testünk urai. Tanuljuk meg újra élvezni azokat az apróságokat, a természet szépségét,  környezetünk érdekességét, amelyeket kisgyerekként még élveztünk, míg be nem sorakoztattak minket a számtalan szabály, tiltás és hiedelem közé szorított birkacsordába.

Lépjünk ki minél gyakrabban a komfortzónánkból, tanuljuk meg élvezni a nem annyira kellemes körülményeket is, engedjük meg magunknak, hogy kipróbáljunk új dolgokat, akkor is ha az mások szerint vagy az okos könyvek szerint lehetetlen. Ilyen a hideg víz élvezete is. A jeges vagy hideg vizes fürdők nem csak a keringési rendszert edzik, hanem a hormontermelést is serkentik, és erősítik az immunrendszert.

Gyermekkorunk óta sulykolják belénk: ne menj ki a hidegre mert megfázol, ha hideg van öltözz fel rendesen, stb.  Ezek az akadályok eredményezik azt, hogy általában az emberek lehetetlennek tartják a fürdést jeges vízben. De ahogy azt a tapasztalatok mutatják, mégsem lehetetlen, sőt kedvező hatású!

Irány a hideg víz

A teljesen kezdők is csobbantak a jeges vízben, túlélési arány 100%

Természetesen ezt sem lehet eszetlenül elkezdeni. Fontos a fokozatosság. Első lépésként mindenkinek javasolja a hideg zuhany használatát a normál napi zuhanyozás végén: elég 30-60 másodperc naponta. Ezután próbálkozzunk biztonságos környezetben a hideg vizes fürdéssel, először csak rövid ideig, aztán ahogy kedvünk tartja – lehet növelni az időtartamot. Saját tapasztalatból mondom, hogy ekkor már mindegy hogy a víz 10 fokos, vagy csak 3, az alacsonyabb hőfoknál egyszerűen rövidebben fürdünk. A találkozó mindegyik résztvevője 2 percet töltött el a jeges vizes medencékben, és mindenki túlélte. Sőt utána már nagyon vidámak voltak.

Mintha limonádéban feküdnék a jégkockák közt

A hideg vizet elhagyva ne öltözzünk fel azonnal, hanem próbáljunk mozgással hőt termelni, hogy pótoljuk a hőveszteséget. Így elkerülhetjük a kellemetlen didergést és hidegrázást, ami akkor támadna, miután felöltöztünk. A szervezetnek normális esetben önmagától képesnek kéne lennie megküzdeni a különböző betegségekkel, kórokozókkal, és legyőzni őket. Ezt a képességet segíti újraaktiválni a hideg vizes fürdőzés is.

Fontos a légzés

Wim Hof elmondta, hogy az emberek légzése általában felületes, így nem jut elég oxigén a szervezetnek, hogy energiával teltnek érezzük magunkat. Az általa javasolt légzőgyakorlatok mély légzésével több oxigént juttatunk a szervezetbe, csökkentjük a széndioxid szintjét, gyorsítjuk az anyagcserét és az energiatermelést. Ugyanakkor javasolja, hogy napközben is figyeljünk oda a tudatosabb légzésre, hogy jobban ellássuk szervezetünket oxigénnel.

A légzőgyakorlatot nyugodt helyen csináljuk, semmiképpen sem más tevékenység vagy vezetés közben, mert veszélyes lehet. A légzőgyakorlat tartalmaz ugyanis lélegzésmentes időszakokat, amikor akár pillanatnyi eszméletvesztéshez hasonló állapotba kerülhetünk. Legjobb reggel felkelés után az ágyban, még reggeli előtt. Utána mindenképp hagyjunk 10-15 perc pihenőidőt, mert jólesik, másrészt helyreáll a szervezet oxigén-egyensúlya.

A légzőgyakorlat röviden:

  1. 30x mély hasi belégzés, majd nem erőltetett laza kilégzés
  2. az utolsó kilégzés után visszatartjuk a lélegzetünket, amíg bírjuk
  3. ezután belégzünk és bent tartjuk 15-20 másodpercig a levegőt

Háromszor ismételjük a fent leírtakat, majd utána maradjunk hanyattfekvésben pihenve legalább 10 percig. A gyakorlat közben láthatunk fényeket, érezhetünk szédülést, ez normális.

Fejben dől el

A legfontosabb azonban a pozitív hozzáállás. Hogy az agyunkkal eldöntjük, mit is akarunk, és hogy képesek vagyunk rá, és elindulunk és csináljuk. Manapság az internet tele van jobbnál jobb receptekkel, csoda-gyógymódokkal, de mindenféle baromsággal is, amelyeknek az igazságtartalmát sajnos nem tudjuk leellenőrizni. Ezért, legyen az a hideg vizes téma, vagy akármi más, a józan paraszti ész adta óvatosság megtartása mellett ki kell próbálni, meg kell tapasztalni hogy milyen hatással van a szervezetünkre.

Végül azért a kipróbálásokkal kapcsolatban megjegyzem: senki se igyon mosószert, mert az interneten azt látta. Ha nincs az ezt meggátló józan paraszt-ész birtokában, akkor tanácsért forduljon egy helyileg illetékes józan paraszthoz .

Szerző:

Gyetven Miklós

Vállalkozóként dolgozom a MUFIS könyvelőiroda tulajdonosaként (elérhetőség: gyetven@mufis.sk). Érdeklődési köreim: hideg vizes fürdés, spanyol nyelvtanulás, vállalkozás - ezekből osztok meg némi információt blogomon.

Szólj hozzá!