Eleged van? Van eleged?

     Ma reggelre 14 fok várt odakinn, ami jóval több a két nappal ezelőtti 7 foknál. Melegem is volt, bár a szél kicsit hűsített. Két napja belekezdtem Morgan Housel: A pénz pszichológiája című könyvébe. (La psicología del dinero – Barcelonában vettem idén, de megjelent magyarul is.) Tudom ajánlani elolvasásra, nem csak vállalkozóknak! A pénzzel, gazdagsággal kapcsolatos gondolkodásmódról, emberi viselkedésről szól. Ma korán keltem, így futás előtt még két fejezetet el tudtam olvasni belőle.
     Egyik fejezetben egy történetet mesél, amelyben egy partin megkérdezték Joseph Heller amerikai regényírót: Mit szól hozzá, hogy a partin jelenlévő X multimilliomos az előző napon egy sikeres tőzsdei ügylettel többet keresett az alatt az egy nap alatt, mínt Heller összesen a “22-es csapdája” című sikeres könyvével? Heller erre csak annyit válaszolt: igaz, de nekem van valamim ami neki sosem lesz. Van elegem!
     Valóban gyakran látni, hogy akinek sok van, az még többre vágyik. És amikor még több lesz neki, nem képes megtalálni az elégedettséget, hanem újra és újra még többet szeretne. Ezzel még nem is lenne baj, hiszen a jobbra-többre vágyás viszi előre az emberiséget, mozgatórugója a fejlődésnek, új találmányok is csak úgy jöhetnek létre ha valakit hajt az elégedetlenség, a felfedezés, az új iránti vágy. De azon a ponton kórossá válik a dolog, amikor valakinek már van elegendő a boldog élethez, ennek ellenére mindezt indokolatlan kockázatnak teszi ki, csak azért hogy még többje legyen, amit igazából nem is tud majd élvezni. Hiszen a kaviárt meg a libamájat is megunja az ember, ha naponta ötször habzsolja. Meg azért mert valakinek ötször annyi pénze lesz, még nem fog ötször annyit enni. Ellenben a kapzsiság által vezérelt kockázatvállalás könnyen vezethet oda, hogy elveszti mindenét, azt az “eleget” is, amit ő maga sajnos nem tudott “elégnek” érezni. És sokan akár törvénytelen utakra is lépnek, hogy vagyonukat megsokszorozzák. Aztán nem csak a vagyonukat vesztik, hanem a becsületüket és szabadságukat is. Megéri? Nem hiszem.
     Saját magamban is felfedeztem már megalomán késztetéseket😊. Vállalkozó szelleműnek tartom magamat, ha látok egy problémát, vagy rosszul kezelt akármit, rögtön járni kezd az agyam, hogy hogyan lehetne ennek a megoldására egy rendszert építeni, akár egy vállalkozást létrehozni. És ha már vállalkozás, akkor az ember szemei előtt rögtön egy hatalmas multinacionális cég képe lebeg, amely gyorsan növekedve meghódítja az egész világpiacot. Ezt még jónak is tartom, mert jelszavam: Kezdj kicsiben, de gondolkodj nagyban! Ha kis célt tűzöl ki, akkor csak azt fogod elérni. Ha túl nagyot, akkor lehet hogy csak félútig jutsz el, de az is sokkal több.
     Aztán a nagy tervek megálmodása után elő kell venni a józan eszünket és kalkulálni. Hiszem, hogy némi szerencsével és kellő akarattal szinte bármi megvalósítható. A kérdés csak az, hogy hajlandóak vagyunk-e megfizetni az árát. Ami lehet az, hogy kockára tesszük családunk összes vagyonát, vagy életünkből teljes 60 évet rááldozunk, vagy hogy bűnözőkké válunk. Mit adunk miért? Mert ingyen nincs semmi! Az utóbbi években ezt a gondolatmenetet nagyon gyakran futtatom az agyamban. És nyesegetem, átalakítgatom a terveimet és igényeimet. Gyakran már nem én akarok minden megcsinálni, hanem inkább maradjon kevesebb pénz nekem, de megcsináltatom mással és kifizetem. Mert ha van 1000 eur bevételem, amiért meg kell csinálnom valamit, akkor két választásom van:
1) megcsinálom én, és van 1000 euróm
2) megcsináltatom valakivel 800-ért, így nekem 1000 helyett csak 200 maradt. De nem ment el az egész hónapom, elég volt egyszer elmagyarázni az alkalmazottnak hogy hogyan csinálja, meg ránézni itt-ott hogy tényleg csinálja-e.
Okés, mondhatja bárki hogy viszont 200 euróból nem fogok megélni, és nem leszek túl elégedett. De ha van igény, a kettes opciót meg tudom csinálni 10 alkalmazottal is havonta, és akkor már 10×200= 2000 eur maradhat nekem. Az már nyugdíjnak sem lenne rossz. (A példában elhanyagoltam az adókat és járulékokat.) De már nem akarom túlhajtani magamat. Nem kell hogy mindenki az én ügyfelem legyen, elég csak az, akivel szívesen dolgozom együtt, aki elfogadja az én szabályaimat, aki fizet időben, és aki elégedett. És én is nyugodtabb, elégedettebb vagyok a feleannyi, de nyugis bevétellel.
     De ne csak vállalkozói síkon gondolkodjunk. Például valaki keres havonta 750 eurót. Legyünk őszinték: abból valószínűleg nem fog tengerparti nyaralásra járni minden évben. Ezért vállal egy másodállást is, ahol még 400-at kap, így össze tudja spórolni a nyaralás árát. Viszont késő estig dolgozik, nem látja a családját, tönkreteszi az egészségét. És ami a legfontosabb: nem jut ideje azon gondolkodni, hogyan fejleszthetné önmagát hogy magasabb jövedelemre tegyen szert aránytalan áldozatok nélkül. Őszintén szólva ilyen áron nem szeretnék tengerparton nyaralni. Nyáron kivenném a szabadságomat, fognám a flaskámat, teletölteném csapvízzel, melléraknám az otthon készült rántotthúsos szendvicset, és naponta kimennék a családdal a közeli Duna partjára. Ingyen! Riviéra! Napfény! Pancsolás! Oké, én el tudok menni a tengerpartra is, de gyakran járok a Dunára, és mindig megállapítom, hogy semmivel sem rosszabb, sőt nyugis, kellemes a környezet, nem ugrál ezernyi turista az ember fején.
     Mi ebből a tanulság? Ha megtanulunk elégedettek lenni azzal, amink van, elkerülhetjük a felesleges szorongást és áldozatokat, és élvezhetjük az életet. Na meg többet járhatunk fürdeni a Dunára! 😇

Fő-szolga-sors

     Pár esős nap után ma szép napfényes reggel csalogatott futásra. Ma sem vittem fülhallgatót, hagytam, hadd kavarogjanak a gondolatok a fejemben. Mostanában elég jól haladok az olvasással: reggel egy fél óra, este egy fél óra, így heti egy könyvet simán be lehet habzsolni, akkor is ha nem mindennap jut rá idő. A múlt héten fejeztem be John. C. Maxwell egyik könyvét: A jó vezetők jól kérdeznek. Kicsit hosszú lére engedte (380 oldal), de érdemes elolvasni. A könyvben egy érdekes nézőpontra bukkantam a vezetőkkel kapcsolatban: a vezetők feladata a szolgálat!
     És milyen igaz! Máris a kedvencem e rövid kis megállapítás! Bár első hallásra furcsának tűnik, hogy a vezető lenne a szolga. Mert éppen ellenkezőleg képzeli mindenki: Van a vezető, és mindenki őt szolgálja, az ő utasításait hajtja végre, neki nyal. A vezető meg csak basáskodik és parancsolgat. Akkor ki a szolga?
Belegondoltam egy mindennapi példába: az autó. Azért vesszük az autót, hogy szolgáljon minket. Elvigyen A-ból B-be. Van aki meg azért veszi (a luxusmárkákat), hogy a szomszéd pukkadjon meg ha látja. Ki-ki saját ízlése szerint. Na de ahhoz hogy az autó szolgáljon, mi magunk is az autó szolgájává válunk. Dolgozhatunk, hogy legyen miből benzint vásárolni, az autó árát kifizetni. Rendszeresen szervizbe hordjuk, takarítgatjuk, saját lakást (garázst) építünk neki. Na jó, nem mindenki veszi ezt ilyen komolyan, de láttam már pár embert, aki a saját autója rabszolgája volt.
     De kanyarodjunk vissza az embereket vezető vezetőkhöz! Egy vállalkozó szellemű egyén fejében megszületik az ötlet, lát egy problémát, amire egy jó megoldást szeretne nyújtani. Amint az ötlet testet öltött, ez a személy saját maga által kinevezett vezetővé válik, de ugyanabban a pillanatban saját ötlete szolgájává is. Fő-szolgává. Aztán a helyzet fokozódik, a fő-szolga beszerzi a szükséges tőkét, berendezéseket, alkalmazottakat vesz fel, hogy az ötletet kiszolgálja a megvalósításhoz szükséges anyagi és emberi erőforrásokkal. Na ez aztán rátesz egy lapáttal a fő-szolgaságra. Mert nemcsak az ötletet kell szolgálni ezután, hanem szolgálhatja azt, aki a tőkét adta (pl. kamat a banknak), szolgálja a helyiség bérbeadóját (bérleti díj), szolgálja a berendezést (karbantartás, vagyonvédelem), és szolgálja az alkalmazottakat, akiket be kell tanítani és mindent a kezükbe kell adni, amire szükségük van a munka elvégzéséhez, és folyamatosan figyelni őket, hogyha elakadnak, vagy valami hiányzik a munkavégzéshez, vagy valami elromlik, ez mind a fő-szolga dolga, hogy megoldódjon.
     Ezt a fő-szolgai szemléletet fontosnak tartom. Egy vezető, miután elindított valamit, nem húzódhat vissza az elefántcsont tornyába, és várhatja hogy magától megy a termelés és dől a lé. A felelősség mindig a legfelső vezetőé, hogy az alatta lévő összes szinten lévő ember és berendezés jól ki legyen szolgálva. Ezzel a fő-szolgasággal járó teendők nagy részét lehet delegálni, ha a cég elég nagy ahhoz hogy többszintű vezetői struktúra kialakuljon – kivéve a felelősség és az ellenőrzés terhét. A fő szolga dolga hogy szolgálja az al-szolgákat, akikkel együtt szolgálják az ötletet, a cégük, vagy szervezetük létezésének célját. Persze ezt mindenki önként teszi, mert a Teremtő vagy Természet szabad akarattal áldott meg minket (amit elég kevesen használnak).
     Szóval szolgálunk és élünk! 😇

Fényes a jövő …

Fényes a jövő     Ma reggeli futásom során a szentgyörgymezői temető mellett haladtam el. A pirkadati félhomályban már messziről láttam a fényességet – az egyik síron világító mécseseket. Mondhatnám, hogy megláttam a fényes jövőt😏. Mert legyen bárki szegény vagy gazdag, buta vagy okos, lusta vagy szorgalmas, ugyanaz a közös jövő várja: mindenkit előbb-utóbb elvisznek a temetőbe…
     Mielőtt még búskomorságba esnénk, az viszont nem mindegy, hogy mit teszünk a születés és halál közti hosszabb-rövidebb időszakban. Sokan nagy anyagi vagy szellemi örökséget szeretnének maguk után hagyni, nagy, látványos építményeket. Verejtékes munkával felépítik saját piramisukat az utókor számára, közben elmegy mellettük az élet. Mások a világot szeretnék megváltoztatni, de saját maguk nem hajlandóak a változásra. Vannak akik nem fárasztják magukat kötelezettségekkel, csak élik az életüket, amijük van azt elmulatják, aztán majd csak lesz valahogy. (Néha felmerül bennem a kérdés, hogy mi van ha ők teszik jól?)
     Mi a jó? Tűzzünk ki nagy célokat, és csak az számít, ha elértük őket? Elsőként? Legyünk a leggyorsabbak, legerősebbek, leggazdagabbak, legokosabbak? Könnyen a földi pokolba vezető úton találhatjuk magunkat. Meg sem várjuk a Purgatóriumot, hanem már életünk során szenvedünk, ahogyan igyekszünk a teljesítménykényszer, a társadalmi elvárások, a fogyasztói társadalom nyomásának megfelelni, és versenybe szállunk szinte mindenkivel!
     De! Mindig van valaki aki gyorsabb nálunk. Vagy fiatalabb, Vagy ügyesebb. Vagy kitartóbb. Vagy jobban vág az esze. Vagy szebben tud zongorázni. Vagy ahogyan a Tankcsapda együttes dalában az adja a rangot:
“Hogy mennyire állat az autód, mekkora mellű a nőd és hogy,
meddig bírod feltekerni a kocsiban a hangerőt!”
     Végül rájövünk, hogy a versenynek semmi értelme. Egy valamit kell legyőznünk: eddigi önmagunkat. A futással kapcsolatban eleinte kissé “szégyenkeztem” magam előtt, mert nem is futok túl gyorsan, meg többször van hogy pár hetet ki is hagyok. De végül úgy nyugtattam meg magamat, hogy a futásnak nem az a lényege, hogy én legyek a leggyorsabb, vagy teljesítsek egy valaki által előre megszabott távot. Számomra az a lényege, hogy jó érzéssel töltsön el, teljesítménykényszer nélkül. Ha úgy jön ki a lépés, akkor két hétig nem futok, ha meg úgy akkor akár egy héten háromszor is. Csak ami jólesik.
     Ha vállalkozásba kezdtem, és a cég megy, de én már mást szeretnék csinálni, akkor továbblépek, átadom a helyemet. Ezért nyugdíjazom magamat decembertől a MUFIS könyvelőirodából. Én meg foglalkozom azzal, ami éppen felvillanyoz, motivál, kihívást jelent és érdekes. Mert a fényes jövő, ahol mindannyian találkozunk, a temető lesz! De addig is szuper dolgokat lehet kipróbálni, megvalósítani, kiváló emberekkel együttműködni. És főként: élvezni az utat! 😇

Ki az igaz magyar?

Ma reggeli futás közben a választásokkal kapcsolatban kialakult „magyarkodás”-hullámon agyaltam. Egyesek neheztelnek a magyar ajkú választókra, hogy nem szavaztak elegen a „magyar” pártra, így aztán majd ki fogja őket képviselni?

Mások már a szlovákiai magyarság kihalását vetítik előre. Emiatt akár barátok, családok vesznek össze. Azt viszont egyáltalán nem értem, hogy miért kellene magunkat elszigetelni a szlovák polgártásainktól? Hiszen Dél-Szlovákiában szlovákok is élnek, nekik is jó érdekük, hogy itt is épüljenek utak, működjön az oktatás és egészségügy. Bármilyen nemzetiségű értelmes ember jól képviselheti a régiónkat. Főként ha a múltban már bizonyított, nem csak a választások előtt bukkan elő a semmiből.

Na de mi is az a magyar párt? Csak azért, mert egy párt kijelenti, hogy ő a magyar párt, és ő az egyetlen elhivatott arra, hogy a szlovákiai magyarokat képviselje, az még nem jelenti azt, hogy úgy is van.

Akármennyire fennkölt nevet is adnak maguknak. Vicces, hogy bennem még legutóbb az „Összefogás” név maradt meg, aztán egyszer csak látom hogy már nincs összefogás, már csak „Szövetség” van.

Annyira nem figyeltem a részleteket, azt nem tudom hogy ki, kivel, és ki ellen szövetkezett☺. De a sikerhez ez az elnevezés sem volt elég. Miért is lett volna? Hisz ugyanaz a be nem vált recept volt, csak most kicsit több pénzzel megtolva. Lassan elfogynak a jó hangzású elnevezések. Aztán a magyar pártos érvelés akkor válik érdekessé, ha egyszerre több „magyar” párt is kijelenti, hogy ők maguk az egyetlen „echte” magyar csapat, és senki más, csakis ők menthetik meg a magyarságot a pusztulástól és még tán a rézfaszú bagolytól is. És aki nem rájuk szavaz, az nem is igaz magyar.

De ki is az igaz magyar? Egyáltalán létezik? Szerintem nem. Az hogy valaki magyar, csak azon múlik hogy minek tartja magát.

Tudományos módszerrel nem mérhető, főként hogy őseink közt annyiféle náció keveredik, hogy a nemzetiség fogalma megállapíthatatlan. Fontosnak és értékesnek tartom egyes nemzetek nyelvét, kultúráját, de a nemzetiségnek vagy nemzeti öntudatnak vajmi kevés jelentőséget tulajdonítok.

A nemzeti öntudat valójában csak egy eszme, amit a tömegek manipulálására használnak. Miért is mennek háborúzni? A nemzetért és a hazáért! De aki a nemzetről szónokol a bársonyszékböl, az nem megy ki a frontra lelövetni magát, hanem odaküldi a kisembert és annak gyerekeit a nagy nemzeti öntudat által vezérelve. Csak azért, hogy ne más üljön a bársonyszékben.

Pedig a népnek oly mindegy lenne, ki ül ott. Csak másnak fizetnénk az adót, más lopná el azt amit csak nem szégyell.

És jaj, hányszor eljátszották már a magyar néppel is a nagy nemzeti öntudat által vezérelt játékot (persze a háttérben mindig valaki érdeke állt): „Előre a nemzetért, a hazáért! Menjünk neki a falnak – aztán siránkozzunk hogy milyen igazságtalan, hogy koppant a fejünk!”

Nem kell hogy igaz magyar vagy igaz szlovák legyen valaki, hanem legyen IGAZ EMBER ! 😇