Hidegben futás ruha nélkül

Már régóta ki szerettem volna próbálni a fagypont körüli hidegben a futást, ruha nélkül, pontosabban rövidnadrágban, csak hogy ne okozzak közfelháborodást. A végén aztán sikerült még egy kis téli fürdőzéssel is kombinálni ezt a “sportágat”. 

Miért pont hidegben futás

Wim Hof holland jégember könyvétől inspirálva járunk rendszeresen fürdeni a téli Duna jeges vizében. Wim Hof azonban nemcsak fürdőzve élvezi a hideg hatását, hanem más módon is: például futott már maratoni távot fürdőnadrágban a sarkvidéken. Ezért gondoltam, hogy ha a jeges vizes fürdést túléltem, akkor ki lehet próbálni a futást is.

Előkészületek

Olvastam, ha általában valaki futni szeretne, azt óvatosan, fokozatosan kell elkezdeni, hogy az ízületek és izmok hozzá tudjanak szokni a terheléshez. Jómagam ülő munkát végzek, futkározni nem szoktam, így nem egy maratoni futással gondoltam indítani. Első próbálkozáshoz megvártam egy szép havas, szélcsendes reggelt, -2 fokos hőmérséklettel. Kinéztem egy 5 km-s távot a Duna partján, felvettem egy rövidnadrágot, cipőt és sapkát, a testem többi részét fedetlenül hagytam. Bent a lakásban kicsit átmozgattam tagjaimat, majd kimentem és nekivágtam a távnak. 

Bíztam benne, hogy a hideg nem fog gondot okozni, nem is okozott. Egyetlen problémám az volt, hogy nem voltam a futáshoz szokva, így az elején a lábaim szinte alig akartak engedelmeskedni. Ennek tudatában lassú nyugger tempót választottam. Az első kilométernél kimerültnek éreztem a lábaimat, de nem sokkal ezután már a testem átesett a kezdeti ijedtségen, és jól éreztem magamat.

Másfél kilométernél volt az első döntési pont: visszaforduljak, és 3 km legyen a futás, vagy folytassam, és lefussam az egész 5 km-s távot? A kocogás elég hőt termelt, így belül nem fáztam, csak a bőröm felszínén éreztem a hideget. Tehát folytattam tovább. A táv felénél örültem, hogy nincs semmi kellemetlen érzésem, a visszafogott tempónak köszönhetően a légzésemet is sikerült kordában tartani, a hideg nem okozott gondot sem a torkomban sem a nyakamon. Szóval elégedetten kocogtam le a táv második felét.

Hidegben futás utóhatásai

A lakásba visszatérve még egy ideig rövidnadrágban maradtam. Érdekes, hogy nem jött rám a hidegrázás, mint a jeges vizes fürdőzések után, ebből azt szűrtem le, hogy a futás által termelt hő elegendő volt a hőveszteség pótlására. A hirtelen kezdés és a futás utáni nyújtás elhanyagolása is hozzájárulhatott, hogy aznap estére fájtak kicsit a lábaim, de ez másnapra elmúlt, ezt felváltotta 2-3 napos enyhe izomláz a lábaimban. Más kellemetlen utóhatást nem tapasztaltam. Azt elhatároztam, hogy legközelebb nem hanyagolom a nyújtást futás után.

Hidegben futás és a hideg vizes fürdés – halmozzuk az élvezeteket

Az első rövidnadrágos futás után négy nappal, február 14-én részt vettem a szokásos vasárnapi hideg vizes fürdésen a Dunában. A víz 2 fokos volt, a szép napsütéses időben a levegő -1 fokosra melegedett. Leparkoltam Esztergomban, majd onnan rövidnadrágban kocogtam át a hídon egészen a párkányi fürdőhelyig (1,5 km). Egy kis hátizsákban vittem a fürdő-cuccomat. Pár perc fürdés után aztán megtörölköztem, felvettem a rövidnadrágomat, és visszakocogtam az autóhoz. Itt sem volt gond a hideggel, bár a határon álló rendőr rám szólt, hogy tüdőgyulladást fogok kapni. 

Ennek a kombinált futásos fürdésnek az volt a tanulsága, hogy a futás belülről átmelegített fürdés előtt, így kellemesebbnek tűnt a fürdés is. Másik előnye az volt, hogy fürdés után a futással megint csak belülről saját mozgással nyertem vissza a jeges vízben elvesztett hőmennyiséget, így elmaradt a szokásos hidegrázás, remegés.

Hidegben futás kellemesebb, mint ahogy kinéz

Az első próbálkozások után látom, hogy nem ez volt az utolsó rövidnadrágos futásom a hidegben. A legnehezebb pont az, hogy megbékéljünk a tudattal, hogy kimegyünk pucéran a hidegbe. Aztán ha már kint vagyok, nincs gond. 

Persze óvatos vagyok, nem futok túl hosszú távot – nekem kezdőként kb. 5km visszafogott tempóban elegendő. Igyekszem szélcsendes, fagypont körüli időpontot kiválasztani a futáshoz. Mínusz 20 fokos erős szélben nem fogok pucéran futni, mert nem hiányzik egy fagyási sérülés. Mindemellett az a tény, hogy legyőzhető a hideg és a tőle való félelem is, számomra egy motiváló tényező, ami hozzásegíthet, hogy rendszeresebben mozogjak. Tudom ajánlani!

Ki korán kel, hűvöset lel!

Az első két alkalom után arra gondoltam, jó lenne hetente legalább egy gatyás futást beiktatni, valami kellemes, szélcsendes időpontban, nulla fok körüli hőmérséklettel.

Na ez ma sikerült is, bár a szélcsend nem igazán jött össze.
Mivel napközben eléggé felmelegedhet az idő (akár 5 vagy 10 fok is lehet), én már napkelte előtt talpon voltam, hogy kellő hűvösben, reggel 6:45-kor nekivághassak az 5km-s távnak: Szentgyörgymezőről a kerékpárúton a Bazilika alatt a Kossuth hídig és vissza.

A hőmérséklet +1 fok volt, lökésekben fújt a keleti szél, ami odafelé hátulról nem számított, de visszafelé szemben eléggé fokozta a hűsítő hatást. Lehet hogy ennek köszönhetően picit szaporábban szedtem a lábamat, így a múlt heti 38 perc helyett 34 percig tartott a futás. Tudom hogy ez nem nagy szám még így sem, de eddig évente egyszer szoktam csak megpróbálni futni, most meg ez volt a múlt heti kezdés óta a harmadik alkalom.

Mint kezdőnek nem is lehet az a célom hogy csúcsidő szülessen, hanem hogy egyáltalán legalább hetente egyszer kocogjak egyet, lassú tempóban, hogy ne szakadjon ki a tüdőm, és lehetőleg jól érezzem magamat, sérülések, túlterhelés nélkül.

Páran kérdezték hogy ez most megfázást, tüdőgyulladást, meg miegyebet okoz-e. Az elmúlt 2 hétben háromszor próbáltam ki a gatyás futást -2, -1, +1 fokban, és a legnehezebb része ez: elképzelni hogy kimész a hidegre gatyában. A többi része megy simán. Bent be kell melegíteni kicsit, és ha már kint vagy és futsz, akkor bár a bőröd érzi a hideget, a tested belül nem fázik. Ha nem tolod túl a tempót, akkor tudsz az orrodon belélegezni. Nekem így nem volt gondom a légzéssel, sem a torkom sem a nyakam nem fázott. Sapkát azt viseltem, hogy a fejem ne fázzon.

Hogy a mai napban egy kis wellness is legyen, még 11-kor elmegyek a párkányi öbölhöz a szokásos vasárnapi fürdésre, a Duna vize most 3 fokos.
Szóval: egészségünkre!

Gatyás hídfutás

Ma halmoztam az élvezeteket. Miután szerda reggeli gatyás futásom izomláza mára elmúlt, úgy döntöttem, egy kis futással kombinálom a szokásos vasárnapi fürdésünket a Dunában. Délelőtt árnyékban -4˙C volt, de a kellemes napfényben -1˙C-ra melegedett a levegő.

Az esztergomi parton leparkolt autómban hagytam a ruháimat. Fürdős cuccaimmal egy kis hátizsákban, rövidnadrágban kocogtam át Szlovákiába, a párkányi öbölhöz, ahol fürdeni szoktunk.

Ott már várt a megszokott fürdőhely, a Duna 2,2 fokos vize csábítóan hívogatta a fürdőzni vágyókat. Nem is csoda hogy 18-an jöttünk össze. Fürdés után megszárítkoztam, felvettem a rövidnadrágomat, és irány vissza Esztergomba. Oda-vissza így 3km volt a mai táv.

A magyar oldalon kérdeztem a hídon álló rendőrt, hogy előhalásszam-e az irataimat a hátizsákból, de ő csak legyintett és azt mondta: Nem kell, úgyis tüdőgyulladást fog kapni… 😄
De legalább már nem a Coviddal ijesztgetett. Na akkor egészségünkre!

Egy gatyában…

Valahogy eddig még nem kedveltem meg a futást, de már ki akartam próbálni a téli futást egy szál gatyában. Miután egy gyenge pillanatomban regisztráltam a Vis Vitalis téli futásra, ma reggel úgy döntöttem, így futom le az 5km-s távot. Szép havas reggel volt, gyenge szellővel, -2 fok. Túlzott izzadás és hőguta veszélye nem fenyegetett, így napfelkelte után röviddel nekiindultam.

Benne volt a pakliban hogy csak rövidebbet futok, mert irodában eltunyult tagjaim nincsenek a futáshoz szokva (lesz is biztos izomlázam), másrészt nem tudtam hogy a hideg milyen hatással lesz. Szentgyörgymezőről indultam komótos nyugger-tempóban és mivel 1,5km nél még nem volt semmi gubanc, folytattam tovább a Duna partján a Bazilika alatt a Kossuth hídig. A kerékpárútra fagyott hó ropogása adta az ütemet a lábaim alatt. Visszafelé kis ellenszél volt, de nem volt kellemetlen.

Közben Maráz Zsuzsára gondoltam, hogy ha ő képes volt 2018-ban a Spartathlonon 27 órát futni egyfolytában, akkor én is kibírhatok 38 percet. Ott voltam Spártában (persze csak mint néző), amikor Zsuzsa szakadó esőben befutott a célba, úgy hogy egész éjjel a hűvös esőben futott. Akármilyen szuper cipő és ruha lehetett is rajta, biztosan áthűlt rendesen. Szóval jó ha tudjuk, hogy ahhoz képest egy kis fagyos futkározás inkább csak bakfitty, tehát ez a tudat motiválhat minket.

Legutóbb tavalyelőtt a Lobad race-n futottam a kollégákkal (5km), nyári 35 fokos hőségben. Ahhoz képest ez a hidegben futás talán kellemesnek mondható.

Szuper élmény volt, tudom ajánlani mindenkinek. Sapkát azért tettem én is, hogy meg ne fázzak😄! Aki kezdő a hideggel, az először a háza közelében futkározzon, hogy bármikor bemehessen, ha fázna. Meg persze nem mínusz 20 fokos jeges viharos szélben kell megpróbálni.

Ha az ember agyilag tudatosítja hogy nem lesz semmi baja, ha rövidnadrágban kimegy a hidegre futkározni egy kicsit, nem kell dideregni sem, mert a futás úgyis termel elég hőt, akkor az elejétől élvezetes lehet.

Hideg víz hatása a szervezetre

Hideg víz hatása a szervezetre legalább 3 pozitív dolgot hordoz. Sokan el sem tudják képzelni, hogy egy jégkockákkal teli medencében, vagy a téli fagyban a Duna-parton (vagy bármilyen tóban, folyóban) nyakig merülve fürödjenek egyet.

Magam sem tudtam elképzelni, hogy az ember fagyos időben fürdőnadrágra vetkőzzön, amíg meg nem próbáltam.

Hideg víz hatása a szervezetre

Hideg víz hatása

A hideg víz testre gyakorolt áldásos hatásairól szóló cikkekből 3 dolgot emelnék ki, amelyeket magam is megtapasztaltam:

  1. erősíti az immunrendszert, edzi és ellenállóbbá teszi a szervezetet a szélsőséges külső hatásokkal szemben
  2. edzi a keringési rendszert, az erek összehúzódásával majd újra tágulásával, hosszútávú hatásként csökkentheti a pulzust. Ennek oka, hogy egy edzett, alkalmazkodóképes keringési rendszerben a szívnek kevesebb munkát kell kifejtenie a megfelelő vérellátáshoz
  3. javítja a kedélyállapotot

A hideg víz hatása a testre (és lélekre)

Külön kiemelném, hogy a hideg víznek nem csak a testre van jó hatása. Nem utolsósorban ad egy pozitív élményt az embernek, mert legyőzi saját félelmét, és megteszi azt, amit egy átlagember lehetetlennek tart. Pedig nem is az: hideg, jeges vízben fürdik.

Persze, nem mindenki képes egy csettintésre a jeges vízbe csobbanni. Jómagam nem szerettem a hűvös vizet, már a 27 fokos úszómedence is túl hideg volt számomra.

A hideggel sem voltam kibékülve: ha megfújt egy kis hűvös szellő, már fájt is a torkom, minden télen többször voltam megfázásos beteg.

Ezek alapján, amikor szóba került a hideg vizes fürdés, csak legyintettem, hogy ilyen hülyeség engem nem érdekel.

Hogyan győztem le az akadályokat? A történetről itt mesélek részletesen: Jeges vízben fürdés

Hideg vízben fürdés

Hideg vízben fürdés korábban számomra is elképzelhetetlen volt. Mit gondolsz, mi a leghidegebb víz, amiben az átlagember is képes akár gyakorlás nélkül megfürdeni? Segítek, hogyan kezdd el.

Jómagam korábban nem szerettem a hűvös vizet, már a 27 fokos úszómedence is túl hideg volt számomra. Ma már az 1 fokos Duna vize sem rettent el a hideg vizes fürdéstől.

Hideg vízben fürdés
Hideg vízben fürdés jégtáblák között a Balatonon.

Hideg vízben fürdés elkezdésének 2 módszere

  1. Wim Hof, a holland “Jégember” arról beszél, hogy kezdd langyos, majd hideg zuhannyal. Először csak pár másodpercre, majd hosszabb időre.
  2. Én egy még lassabb metódust választottam. Nyáron, teljesen ellazulva  egyenletesen lélegezve sétáltam be a 25 fokos vízbe, megállás nélkül. Ahogyan hűlt az idő, jött a tél, az egyre hidegebb Duna vizébe jártam hetente megmártózni.
    Ma már az 1 fokos vízben fürdés sem okoz gondot.

Visszaemlékezve, az volt a kulcs, hogy a lassú, óvatos elmerülés helyett határozott léptekkel kell besétálni a hideg vízbe.

A leghidegebb víz, amiben az átlagember is fürödhet

  • Voltak társaim, akik a januári hidegben, néhány hideg vizes zuhany kipróbálása után simán besétáltak velünk az 1 fokos vízbe, és tetszett nekik. Mi meg hónapokon át szoktattuk magunkat az egyre hidegebb vízhez. Így lerombolódott a hosszas felkészülés mítosza is.
  • Van, aki először csak térdig jön be, majd következő alkalommal mindig mélyebbre. Első alkalommal fél perc is elég lehet, aztán ki, hogyan érzi magát, egyre több időt tölthet a hideg vízben.
  • 2 fokos vízben nekem elég három-négy perc, aztán irány a part, egy kis futkározás fürdőnadrágban, hogy gyorsabban visszamelegedjek.

Tapasztalataim szerint tehát kis túlzással elmondható, hogy amíg be nem fagy egy tó vagy folyó, az átlagember is nyugodtan fürödhet benne. Kellő körültekintéssel, persze.

Ha motivációra van szükséged, vagy velünk tartanál a hideg vizes fürdések alkalmával, csatlakozz FB csoportunkhoz:

https://www.facebook.com/groups/491555271370249

Jeges vízben fürdés

Jeges vízben fürdés számomra elképzelhetetlen volt. Aztán kezembe került egy könyv, ami mindent megváltoztatott. Találtam egy tökéletes módszert, amivel bárki elkezdheti.

  • Mit gondolsz, mi a leghidegebb víz, amiben az átlagember is képes akár gyakorlás nélkül fürdeni?

Jómagam nem szerettem a hűvös vizet, már a 27 fokos úszómedence is túl hideg volt számomra. Ezek alapján, amikor szóba került a jeges vízben fürdés, csak legyintettem, hogy ilyen hülyeség engem nem érdekel.

Aztán kezembe került Wim Hof, a holland „jégember” könyve, aki a hideg hatásának kipróbálására buzdít mindenkit, kis lépésenként haladva.

Jeges vízben fürdés
Csoportkép a Duna-parton a jeges vízben fürdés előtt

Jeges vízben fürdés elkezdésének módszerei

Wim Hof arról beszél, hogy kezdd langyos, majd hideg zuhannyal. Először csak pár másodpercre, majd hosszabb időre.

Én egy még lassabb metódust választottam. Eldöntöttem, hogy a nyári melegben úgy megyek be a Dunába fürdeni, hogy élvezni fogom a bemenetelt. Eltérően az azelőtti szokásomtól. Korábban lassan, a hideg víztől borzongva szoktam a vízbe menni. Ezek után normál tempóban sétáltam be a vízbe.

Tudatosítottam, hogy semmi bajom nem lesz a víztől, tehát nincs ok a reszketésre, összerándulásokra, szenvedő arckifejezésre. Így teljesen ellazulva, egyenletesen lélegezve sétáltam be a 25 fokos vízbe, megállás nélkül.

A lassú, óvatos elmerülés helyett határozott léptekkel kell besétálni a jeges vízbe.

Ez nekem akkor nagy lépés volt. Még jó párszor meg kellett ismételnem, hogy ne térjen vissza a reflexszerű levegő után kapkodás. Sikerült. Visszaemlékezve, ez volt a kulcs a jeges vízben való fürdéshez is, ugyanezt a technikát alkalmazom az 1 fokos víz esetén is.

Na de ezt akkor még nem tudtam, így folytattam a fürdőzéseket több társammal együtt, heti 2-3 alkalommal.

Ahogyan jött a tél, hűlt a Duna, fokozatosan tapasztaltuk meg az egyre jegesebb vizet. Néha a szervezetünk próbált tiltakozni, szúró lábfájással, zsibbadó alkarokkal, és ziháló légzéssel, de kitartottunk. Igyekeztünk ellazulni, figyelni a szabályos légzésre. Így a testünk is megtanulta elviselni a hideget, már nem jelentkeznek kellemetlen testi reakciók.

A leghidegebb víz, amiben az átlagember is fürödhet

  • Voltak társaim, akik a januári hidegben, néhány hideg vizes zuhany kipróbálása után simán besétáltak velünk az 1 fokos vízbe, és tetszett nekik. Mi meg hónapokon át szoktattuk magunkat az egyre hidegebb vízhez. Így lerombolódott a hosszas felkészülés mítosza is.
  • Van, aki először csak térdig jön be, majd következő alkalommal mindig mélyebbre. Első alkalommal fél perc is elég lehet, aztán ki, hogyan érzi magát, egyre több időt tölthet a jeges vízben.
  • 2 fokos vízben nekem elég három-négy perc, aztán irány a part, egy kis futkározás fürdőnadrágban, hogy gyorsabban visszamelegedjek.

Tehát kis túlzással elmondható, hogy amíg be nem fagy egy tó vagy folyó, az átlagember is nyugodtan fürödhet benne. Kellő körültekintéssel, persze.

Mire kell odafigyelni?

  • A jeges vízben az ember ujjai hűlnek le a legkönnyebben. Ezért érdemes a tenyereket a vízen kívül tartani. Jeges fürdés után eltart egy kis ideig, amíg az ember ujjai újra elkezdenek működni.

Az átmelegedésben segít egy kis fürdés utáni futkározás a parton.

  • Természetes tünet lehet az is, ha az emberre a jeges fürdés után fél-egy órával rájön egy kis hidegrázás. Ez elmúlik, nem kell tőle félni.

Jeges vízben fürdés egyre nagyobb csapattal

Idővel egyre többen csatlakoztak hozzánk. Persze, mindenki saját egészségi állapotának megfelelően legyen kellően óvatos, sőt agyilag is fel kell dolgozni, hogy egy „gyilkos” hőmérsékletű közegben fürdik az ember, mégis túléli.

Örülök, hogy társaimmal együtt hódolunk ennek a szenvedélynek, és egyre többen csatlakoznak is hozzánk, fiatalok és idősebbek, férfiak és nők is. A fürdéskor készült képeinket megosztjuk a FB-n, így bátorítva mindenkit, hogy ő is kipróbálhatja.

Sok érdekes embert ismertem meg ennek köszönhetően, és remek csapat alakult ki a fürdőzések során.

Ha csak motivációra van szükséged, vagy velünk tartanál a jeges vizes fürdések alkalmával, csatlakozz FB csoportunkhoz:

https://www.facebook.com/groups/491555271370249